Śledź nas na:     

Marka:

 

 

Land Cruiser, legendarny samochód terenowy Toyoty, przez 60 lat obecności na rynku wyrobił sobie renomę pojazdu nie do zdarcia na każde warunki drogowe i pobił wiele rekordów. Teraz do ich listy dołączył tytuł najszybszego SUV-a na świecie. Oczywiście Land Cruiser to SUV tylko według amerykańskich standardów, bo w Europie jest uważany za rasową terenówkę.

 

 

Ten wyczyn nie należy jednak do seryjnego auta, które jest konfigurowane pod dzielność terenową, a nie bicie rekordów prędkości. Prototypowy Land Speed Cruiser przeszedł serię modyfikacji, w tym tuning silnika, który podniósł jego moc do 2000 KM. Potężny motor rozpędził prostokątną bryłę Toyoty do 370 km/h. Prędkość tę uzyskał Carl Edwards, emerytowany kierowca NASCAR startujący w zespole Toyoty. Edwards pobił poprzedni rekord najszybszego SUV-a na świecie (339,5 km/h) o ponad 30 km/h. Wynik ten został zweryfikowany przez GPS na nagraniu wideo.

 

 

Land Speed Cruiser zadebiutował na targach SEMA w 2016 roku (Specialty Equipment Market Association Show). Auto zbudowano na bazie seryjnego samochodu, a modyfikacje przeprowadził zespół Toyota Motorsports Technical Center. Punktem wyjścia był produkcyjny 5,7-litrowy silnik V8 o oznaczeniu 3UR-FE, do którego dołożono dwie turbosprężarki Garrett o wielkości piłek do siatkówki, które pompują ciśnienie 55 PSI. Silnik dostał też mocniejsze tłoki i korbowody oraz wykonany specjalnie do tego modelu kolektor dolotowy. Dzięki temu jednostka produkuje ponad 2000 KM mocy bez obawy o bezpieczeństwo i niezawodność. Napęd przenosi prototypowa wyścigowa skrzynia biegów.

 

 

Budowa silnika to dopiero początek modyfikacji. Rozwijanie ogromnych prędkości tak dużym samochodem stanowi wyzwanie pod względem aerodynamiki i stabilności. Żeby zwiększyć panowanie nad autem, Land Speed Cruiser ma obniżone zawieszenie, co poprawiło także aerodynamikę podwozia. Ramę zwężono o 3 cale, żeby dostosować ją do nowego zawieszenia oraz szerszych opon Michelin Pilot Super Sport. Samochód powstał pod okiem Craiga Stantona, kierowcy testowego i wyścigowego z tytułami mistrzowskimi na koncie, a testowany był na Toyota Arizona Proving Ground (TAPG).

 

 

Gdy prototypowa Toyota była gotowa, przewieziono ją do Mojave Air and Space Port w Kalifornii. To jedno z niewielu miejsc w USA, gdzie dozwolone są loty z prędkością ponaddźwiękową. Tutaj Carl Edwards rozpędził najszybszego Land Cruisera w historii modelu do prędkości 370 km/h. Prawdopodobnie mógłby pojechać jeszcze szybciej, ale skończył się pas startowy. Ta prędkość jednak wystarczyła, żeby udowodnić, że jest to najszybszy SUV/samochód terenowy na świecie. Nie będzie łatwo pobić takiego rekordu. Przypomnijmy, że najszybszy samochód seryjny, Hennessey Venom GT, rozpędził się do435,31 km/h. Trudno nawet porównywać pod względem masy i aerodynamiki ogromną terenówkę Toyoty z opływowym sportowym coupe z karoserią z włókna węglowego i aluminium.

 

 

Źródło: Toyota

 

Najczęściej odwiedzane filmy

Najczęściej odwiedzane testy


 

Pod koniec lutego polski oddział japońskiej marki Mitsubishi obchodził 20-lecie istnienia w naszym kraju. Z tej okazji przedstawiono dwoje nowych ambasadorów swojej marki. Pierwszym została Anna Cieślak, która zasiadła za kierownicą modelu ASX. Brzydszą płeć reprezentuje natomiast Maciej Stuhr, który użytkować będzie najnowszy model Outlandera w odmianie PHEV. I właśnie najnowsza, trzecia generacja tego modelu gościła w styczniu w naszej redakcji. Co prawda w zwykłej odmianie benzynowej, ale moim zdaniem równie interesującej, co hybryda. Zapraszam do lektury.

 

Czytaj więcej


Samochody ekologiczne stają się coraz częstszym widokiem na naszych drogach. Jedną z przedstawicielek tego segmentu jest niepozorna z wyglądu Honda Civic Hybrid, która dysponuje pod maską niewielkim silnikiem benzynowym wspomaganym przez jednostkę elektryczną. Dzięki temu, zużycie paliwa jest mniejsze, a przede wszystkim emisja dwutlenku węgla do atmosfery wynosi zaledwie 109 g/km.

Czytaj więcej

Najczęściej czytane aktualności


 

Niesłabnąca popularność aut typu SUV powoduje, że każda marka szuka czegoś nowego, czegoś co zachwyci i przyciągnie do salonów nowych klientów. Dlatego Lexus postanowił do swojej oferty wprowadzić w klasie premium, kompaktowego SUV'a. Mowa jest o modelu NX300h.

 

Czytaj więcej

Przy prędkości 130 km/h pole widzenia kierowcy zawęża się do jedynie 15% tego, czym dysponuje człowiek stojący w miejscu! Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault przypominają o prawidłowym przygotowaniu samochodu do jazdy zimą w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać ograniczone pole widzenia.

Czytaj więcej