Śledź nas na:     

Marka:
Wróć

 


 

Piąta generacja flagowej limuzyny Lexus LS została wyposażona w zaawansowane funkcje automatycznego prowadzenia, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Stanowią one kolejny krok na drodze do pełnej autonomii, jednak producent podkreśla, że nie zwalnia to kierowcy z konieczności zachowania uwagi za kierownicą.

 

 

Aktywny tempomat nowego Lexusa LS został wzbogacony o pakiet zaawansowanych funkcji Lexus CoDrive, które odciążają kierowcę podczas jazdy po drogach ekspresowych, drogach z wieloma zakrętami i w korkach, a jednocześnie wyraźnie informują go o swym działaniu za pomocą wyświetlacza HUD.

 

Funkcja Lane Tracing Assist pomaga utrzymać samochód na pasie ruchu podczas jazdy z włączonym aktywnym tempomatem, śledząc oznakowanie jezdni za pomocą kamery i korygując tor jazdy przy użyciu elektrycznego układu wspomagania kierownicy. Jeśli oznakowanie jest niewidoczne (co zdarza się np. w czasie jazdy w korku z małymi odstępami), system może podążać za poprzedzającym pojazdem. Jeżeli z danych nawigacji wynika, że samochód zbliża się do zakrętu ze zbyt dużą prędkością, system ostrzega o tym kierowcę i samoczynnie zmniejsza prędkość.

 

Nad bezpieczeństwem jazdy czuwa udoskonalony system ochrony przedzderzeniowej PCS, który nie tylko inicjuje awaryjne hamowanie w razie pojawienia się ryzyka zderzenia – funkcja Active Steering Assist pomaga uniknąć kolizji przez zmianę toru jazdy. System wykrywa nie tylko duże przeszkody, ale i pieszych oraz rowerzystów. Funkcja automatycznego hamowania zapobiega też kolizjom przy cofaniu po wykryciu ruchu poprzecznego lub pieszych przez tylną kamerę.

 

 

Jak widać, automat jest w stanie prowadzić samochód praktycznie bez udziału człowieka, utrzymując auto na pasie ruchu, zachowując bezpieczne odstępy od przeszkód. Twórcy nowego Lexusa LS uznali jednak, że ze względów bezpieczeństwa wciąż niezbędna jest kontrola kierowcy. Dlatego jeśli podczas jazdy z użyciem LTA kierowca przez dłuższy czas jest nieaktywny, funkcja Driver Emergency Stop Assist najpierw zwraca jego uwagę sygnałami dźwiękowymi oraz optycznymi i zaczyna zmniejszać prędkość. Przy braku reakcji, mogącym świadczyć o tym, że kierowca np. zasłabł, system za pomocą świateł awaryjnych i klaksonu ostrzega innych kierowców, zatrzymuje samochód na pasie ruchu, odblokowuje drzwi i wysyła sygnał alarmowy przez sieć HELPNET, przyspieszając udzielenie pomocy.

 

Według Lexusa, zastosowany system klasyfikuje się według skali SAE jako system autonomicznej jazdy poziomu 2 – najwyższego, który wciąż wymaga monitorowania przez kierowcę. Producent postanowił unikać określenia „automatyczne prowadzenie”, aby uniknąć nieporozumień mogących prowadzić do niebezpiecznych zachowań kierowców.  

 

Źródło: Lexus

 

 

 

Wróć

Najczęściej odwiedzane filmy

Partnerzy

Najczęściej odwiedzane testy


 

Pod koniec lutego polski oddział japońskiej marki Mitsubishi obchodził 20-lecie istnienia w naszym kraju. Z tej okazji przedstawiono dwoje nowych ambasadorów swojej marki. Pierwszym została Anna Cieślak, która zasiadła za kierownicą modelu ASX. Brzydszą płeć reprezentuje natomiast Maciej Stuhr, który użytkować będzie najnowszy model Outlandera w odmianie PHEV. I właśnie najnowsza, trzecia generacja tego modelu gościła w styczniu w naszej redakcji. Co prawda w zwykłej odmianie benzynowej, ale moim zdaniem równie interesującej, co hybryda. Zapraszam do lektury.

 

Czytaj więcej

Mercedesa Klasy A znamy nie od dziś, a tym bardziej nie od wczoraj. Wypuszczona w 1997 roku I generacja tego malucha klasy Premium bardzo często poruszała się po polskich drogach. Od tamtej chwili minęło trochę czasu, a nowa Klasa A, nabrała wreszcie męskich rys.

Czytaj więcej

Najczęściej czytane aktualności


 

Niesłabnąca popularność aut typu SUV powoduje, że każda marka szuka czegoś nowego, czegoś co zachwyci i przyciągnie do salonów nowych klientów. Dlatego Lexus postanowił do swojej oferty wprowadzić w klasie premium, kompaktowego SUV'a. Mowa jest o modelu NX300h.

 

Czytaj więcej

Przy prędkości 130 km/h pole widzenia kierowcy zawęża się do jedynie 15% tego, czym dysponuje człowiek stojący w miejscu! Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault przypominają o prawidłowym przygotowaniu samochodu do jazdy zimą w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać ograniczone pole widzenia.

Czytaj więcej