Marka Fiat Polakom jest bardzo bliska sercu. Bo któż nie miał z Nas do czynienia z ...Maluchem czy ...Dużym Fiatem.... Dlatego też po długich staraniach po raz pierwszy na łamach naszego serwisu zaprezentujemy samochód spod tej marki. A na początek będzie nim Fiat Albea, który dostępny jest tylko z jednym silnikiem benzynowym o pojemności 1.4 i mocy 77KM.
Teraźniejszy duży Fiat
Fiat Albea jest typowym trzy bryłowym sedanem, który niczym specjalnym nie wyróżnia się z tłumu, mimo, że jest nowocześnie zaprojektowany. Trzeba jednak powiedzieć, że nie jest to wadą ponieważ auta tego segmentu przede wszystkim mają być przestronnymi i rodzinnymi samochodami. Tak jak w latach 80-tych był słynny Fiat 125p, który takie zadanie spełniał.
Opis
Pod maską...
...testowanego modelu znajdowała się jedyna oferowana jednostka napędowa o pojemności 1368ccm. Z 8 zaworowego silnika producent osiągnął 77KM oraz 115Nm a więc do spokojnej jazdy w sam raz.
Przyśpieszenie do pierwszej setki zajmuje całe 13.5 sekundy i mamy możliwość rozpędzenia Albei do 162km/h. Co trzeba uznać za dobry wynik. Stosunkowo niewielka pojemność pociąga za sobą umiarkowane średnie spalanie, które oscyluje w granicach 7 litrów na każde 100km.
Miasto
Parametry z jakimi mamy do czynienia powodują, że Fiat Albea najlepiej się czuje mieście. Prawie 80 koni zapewnia sprawne przemieszczanie się po ulicach miast nie dając odczucia mniejszej mocy. Niestety apetyt na paliwo w mieście wzrasta do 9 litrów na każde 100km. A to już jest trudniejsze do zaakceptowania.
W trasie...
...jeśli podróżujemy w pełnym komplecie i z bagażem od razu odczujemy niezbyt duży moment obrotowy i moc. Do sprawnego i bezpiecznego wyprzedzania innych pojazdów musimy często sięgać do lewarka 5 biegowej skrzyni. Do zestopniowania poszczególnych przełożeń nie mam żadnych zastrzeżeń. Zawieszenie jest poprawnie zestrojone i nie stwarza nerwowości podczas szybszej jazdy. Spalanie w trasie przy normalnej jeździe waha się w granicach 6.2 litrów. Czyli jest do zaakceptowania w dzisiejszych realiach wysokich cen.
Wnętrze
Środek Fiata Albei zapewnia komfortowe podróżowanie czterem dorosłym osobom. Spowodowane jest tym, że przednie fotele jak i tylna kanapa są poprawnie wyprofilowane i nie budzą zastrzeżeń.
Nie miałem żadnych uwag co do materiału jakim zostały pokryte siedziska, ale gorzej już było z plastikami! Ich jakość była dobra, lecz spasowanie niestety już nie. Deskę rozdzielczą wraz z zegarami zaprojektowano czytelnie i przejrzyście a do tego jest prosta i łatwa w obsłudze.
Przyszła pora na bagażnik. A do dyspozycji mamy niebagatelną 515 litrową przestrzeń bagażową, której nie mają nawet większe limuzyny. To się nazywa pojemność!
Podsumowując
Ostatnie wcielenie Fiata Albei zapewnia dobry komfort i przestronne wnętrze z przepastnym bagażnikiem. Za niezbyt wygórowaną cenę (43200zł) dostajemy prawie w pełni wyposażony samochód. Szkoda tylko, że nie mamy do wyboru wersji dieslowskiej 1.3 MultiJet.
Plusy
- Przestronne wnętrze
- Dobrze zestrojone zawieszenie
- Duży bagażnik
Minusy
- Spore spalanie w mieście
- Niezbyt dobrze spasowane plastiki
Dane techniczne
Dane techniczne:Pojemność silnika: 1368ccm (benzynowy)
Moc: 77KM przy 6000obr./min
Moment obr.: 115Nm przy 3000obr./min
Skrzynia biegów: 5 biegowa manualna
Napęd: przedni
0-100km/h: 13.5sek.
Vmaks: 162km/h
Zużycie paliwa: 8.7/5.9/6.9 [9.0/6.2/7.0 w teście] (l/100km) [miasto/poza miastem/cykl mieszany]
Pojemność baku: 47 litrów
Wymiary: 4210/1703/1490 [długość/szerokość/wysokość] (w milimetrach)
Pojemność bagażnika: 515/[b.d.] l [po rozłożeniu siedzeń]
Waga: 1045kg
Ładowność: 505kg
Wyposażenie: wersja Dynamic ABS z EBD, 2 airbagi, centralny zamek z pilotem w kluczyku, fotel kierowcy z regulacją wysokości i części lędźwiowej, kierownica pochłaniająca energię w przypadku zderzenia, kierownica regulowana na wysokość, klimatyzacja manualna, elektryczne lusterka w kolorze nadwozia, otwieranie bagażnika i wlewu paliwa z wnętrza pojazdu, pełno wymiarowe koło zapasowe, przednie światła z funkcją Follow me home, system przeciwpożarowy FPS, szyby przednie sterowane elektrycznie, szyby atermiczne, wspomaganie kierownicy, zderzaki w kolorze nadwozia, światła przeciwmgielne, zestaw wskaźników komfort (temperatura wody, kontrolka otwarcia drzwi, informacje na wyświetlaczu), światła przeciwmgielne itd.
Dodatkowe wyposażenie felgi aluminiowe 14calowe (+1200zł), wbudowane radio z RDS i odtwarzaczem CD (+1400zł), dwukolorowe wnętrze (+1000zł).
Cena: 39600zł. [wersja Dynamic] 43200zł [wersja testowana]
AUTOR (Tekst): Artur Ł.
(Zdjęcia): Andrzej M. oraz autor
(!Wszelkie prawa do publikacji bez uzgodnienia z Auto Testy zastrzeżone!)