Śledź nas na:     

Marka:
Wróć

 

Co roku w sierpniu entuzjaści samochodów z całego świata zjeżdżają się na Concours d’Elegance w Pebble Beach, by zanurzyć się w atmosferze fascynacji samochodowymi klejnotami z przeszłości oraz cudami przyszłości, pionierskimi autami studyjnymi. W tym roku BMW Group zaprezentowało coś bardzo wyjątkowego nawet jak na ten Konkurs: premierę BMW 3.0 CSL Hommage R, samochodu stworzonego dla uczczenia 40-lecia obecności BMW w Ameryce Północnej oraz sukcesów wyścigowych modelu BMW 3.0 CSL w roku 1975.

 

W roku 1975 bowiem bawarski producent założył swe oficjalne przedstawicielstwo, BMW of North America – pierwszą swoją organizację handlową poza Europą. Wtedy także BMW Motorsport wzięło po raz pierwszy udział w serii wyścigowej IMSA ze specjalnie przygotowanym modelem BMW 3.0 CSL. Już w kilka tygodni później auto to odniosło gigantyczny historyczny sukces, wygrywając w ikonicznym wyścigu 12h Sebring. Potem doszły kolejne triumfy, w tym i w Laguna Seca, położonym zaledwie 15 mil od Pebble Beach. W swym pierwszym sezonie wyścigowym w Ameryce, pokryte barwami fabrycznymi BMW Motorsport BMW 3.0 CSL zdobyło mistrzowski tytuł w klasyfikacji producentów. Ten sukces w połączeniu z uderzającym designem i malowaniem oraz napisem „BMW Motor Works” na filtrze słonecznym u szczytu szyby przedniej w najdobitniejszy z możliwych sposób podkreśliło wejście marki na rynek.

 

„W roku 1975 – jak i dziś – wygrywanie wyścigów to dowód na to, jak blisko mogą ze sobą współpracować człowiek i maszyna.” – powiedział Adrian van Hooydonk, Starszy Wiceprezes BMW Group ds. Designu. – „Techniczne innowacje wznoszą to partnerstwo na jeszcze wyższy poziom – a modelem BMW 3.0 CSL Hommage R pokazujemy, jak bliscy sobie mogą się stać w przyszłości kierowca i jego samochód.”

 

Aby owo połączenie było jak najściślejsze, za punkt początkowy w projektowaniu BMW 3.0 CSL Hommage R przyjęto logicznie kierowcę. Aby jak najściślej zintegrować go z samochodem, designerzy ekstrapolowali zasadę skupienia kokpitu na kierowcy dalece poza geometryczną formę wnętrza auta. Tu realizacja owej idei rozpoczęła się od bezpośredniego otoczenia: kasku, kombinezonu i fotela. W tym rozumieniu zmieniła się kompletnie natura i konwencja funkcji wnętrza. Jako warstwa najbliższa kierowcy, wizjer kasku przejmuje funkcje wyświetlacza i zestawu zegarów, pokazując kierowcy wszystkie najważniejsze dane (prędkość, załączony bieg, obroty etc.) bezpośrednio przed oczami, powiększając tym samym bezpośrednią percepcję człowieka. Zarazem idea wyświetlacza przeziernego Head-Up Display, która dowiodła już bezapelacyjnie swej wydajności w seryjnych samochodach, acz w innej formie, znalazła kompletnie nowy wyraz.

 

Zaprojektowany przez firmę Puma kombinezon wyposażono w iluminowaną lamówkę na rękawach, która pokazuje progres informacyjny od koła kierownicy aż po wizjer kasku.

 

Natomiast fotel, dopasowany doskonale do anatomii kierowcy, jest integralną częścią konstrukcji auta, wspierając sztywność klatki – a zarazem wraz z 6-punktowymi pasami stanowi przedłużenie designu kombinezonu kierowcy.

 

Nie tylko wykonanie nadwozia i klatki bezpieczeństwa z karbonu świadczy o absolutnym poświęceniu się dla minimalizacji masy. Dosłownie każdy element, jaki znajdziemy w kabinie, jest tam tylko i wyłącznie dlatego, że jego obecność jest niezbędna. A i tak każdy z nich zaprojektowano od zera dla tego jednego celu, który ma spełnić – jego funkcja jest bezpośrednio połączona ze strukturą samochodu i jego prowadzeniem. W wykonanym niemal wyłącznie z włókna węglowego wnętrzu pojawił się jednak element wyglądający jak drewniany – to jednak tylko specjalnie ozdobiona poprzecznica kokpitu przed twarzą kierowcy, nawiązująca do 3.0 CSL sprzed 40 lat, w którym był on rzeczywiście z drewna i służył jako panel instrumentacyjny. Tu jednak informuje sam, i to w niezwykły sposób, wyświetlając przebieg toru i punkty hamowania. Tym samym pozwala na całkowitą eliminację klasycznego wyświetlacza, znakomicie wpasowując się w minimalistyczny wystrój kabiny. Jedyną przerwą w gładkim „drewnie” panelu jest centralny wskaźnik ciśnienia doładowania.

 

Kierownica i jej kolumna stanowią – jako mechaniczne łącze pomiędzy kierowcą a autem – oś dla wszystkich elementów sterowania i kontroli. Jedynym komfortowym dodatkiem są tu nawiewy po obu stronach kolumny kierownicy, które zapewniają kierowcy świeże powietrze o temperaturze otoczenia. Niewielki wyświetlacz na kolumnie pokazuje kierowcy drugorzędne informacje, jak czas okrążenia, czas wyścigu czy aktualna pozycja – wedle wyboru. Inne wyścigowe elementy we wnętrzu to m.in. anodowane na czerwono gaśnica, jej dysza i dwa przełączniki w konsoli centralnej służące do awaryjnego wyłączenia silnika i uruchomienia systemu gaśniczego.

 

Przestrzeń za fotelem kierowcy to mocowanie dla dwóch hełmów oraz pokrywy dla akumulatorów energii trybu eBoost. Wszystkie te elementy są wykonane z aluminium z pietyzmem świadczącym o najwyższym kunszcie i wyrafinowaniu form.

 

Nadwozie BMW 3.0 CSL Hommage R to czysta ekspresja wyścigów samochodowych. Smukła karoseria jest uzupełniona wyrazistymi deflektorami aerodynamicznymi, a obrazu dopełniają potężne nadkola i ogromny spoiler tylny, który poza swą podstawową funkcją aerodynamiczną stanowi bezpośrednie nawiązanie do nadwozia BMW 3.0 CLS, który 40 lat temu wygrywało w IMSA. Także kolorystyka i grafika – oraz oczywiście kultowy numer 25 – przypominają tamte dni i tamten samochód. BMW 3.0 CSL Hommage R ożywia nawet takie detale, jak napis „Bavarian Motor Works” w postaci kalkomanii na szczycie przedniej i tylnej szyby.

 

Przedni pas BMW 3.0 CSL Hommage R, jeden z najszerszych i najniżej poprowadzonych, jakie kiedykolwiek stworzono w BMW, aż dyszy siłą i atletyzmem. Ogromne „nerki” jednoznacznie wskazują na markę oraz wyczynowe zapotrzebowanie na powietrze, podczas gdy typowe dla marki podwójne lampy główne – w nowoczesnej sześciokątnej wersji – dzięki technologii świetlnej laserowej i diodowej są wąskie i niebywale wyraziście dopełniają ogólnego wrażenia wcielenia siły.

 

Dodatkiem, który jednoznacznie wiąże design BMW 3.0 CSL Hommage R z historycznym 3.0 CSL, jest wielki przedni spoiler z lakierowanego na czarno karbonu. Profil powstały z połączenia tego spoileru i wielkiego grilla to po prostu nowoczesna interpretacja historycznego „rekiniego pyska”, z którego słynęły ówczesne modele BMW.

 

Absolutnie oszałamiająca optyka samochodu ma swój niespotykany ciąg dalszy – nawet z lotu ptaka wygląda imponująco i wyczynowo. Wygląd maski z jej wlotami powietrza przywodzi na myśl niegdysiejsze modele coupe BMW, tworząc szeroką literę V. Tym samym BMW 3.0 CSL Hommage R całościowo komponuje w sobie najważniejsze designerskie elementy marki.

 

Źródło: BMW Polska

Wróć

Najczęściej odwiedzane filmy

Partnerzy

Najczęściej odwiedzane testy



Na rynku od 19-stu lat i ciągle zdobywa nowych fanów. Jest to flagowy model koncernu GM. Chciałbym dziś przedstawić ostatnie, czwarte już wcielenie tego samochodu. Do mojej dyspozycji oddano egzemplarz z benzynowym silnikiem 1,6 16V o mocy 115 KM.

Czytaj więcej

Mercedesa Klasy A znamy nie od dziś, a tym bardziej nie od wczoraj. Wypuszczona w 1997 roku I generacja tego malucha klasy Premium bardzo często poruszała się po polskich drogach. Od tamtej chwili minęło trochę czasu, a nowa Klasa A, nabrała wreszcie męskich rys.

Czytaj więcej

Najczęściej czytane aktualności


Przy prędkości 130 km/h pole widzenia kierowcy zawęża się do jedynie 15% tego, czym dysponuje człowiek stojący w miejscu! Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault przypominają o prawidłowym przygotowaniu samochodu do jazdy zimą w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać ograniczone pole widzenia.

Czytaj więcej

 

Niesłabnąca popularność aut typu SUV powoduje, że każda marka szuka czegoś nowego, czegoś co zachwyci i przyciągnie do salonów nowych klientów. Dlatego Lexus postanowił do swojej oferty wprowadzić w klasie premium, kompaktowego SUV'a. Mowa jest o modelu NX300h.

 

Czytaj więcej